11.09.2021 - 11:29

China Media Group Olimpiyat Yayın Haklarını 2032 Yılına Kadar Uzattı

Çin’in devlet medya şirketi China Media Group, Olimpiyat Oyunları yayın hakkını 2032 yılına kadar uzattı. 2024, 2028 ve 2032 Olimpiyatları CMG’nin ürünü CCTV ekranlarında Çinli sporseverlerin karşısına çıkacak.

Son dönemde dünyanın dört bir yanında uzun soluklu anlaşmalar dikkat çekiyor. Bu anlaşmalardan birine China Media Group imza attı. Olimpiyat yayın haklarını satın alan şirket, 2032 Brisbane Olimpiyatları dahil olmak üzere önümüzdeki 3 olimpiyatı yayınlayacağını açıkladı.

2014 yılında Olimpiyat yayın haklarını satın alan CMG, 2024 Paris Olimpiyatları’na kadar geçerli bir anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşma için ödenen tutar ise 550 milyon dolardı. Yeni anlaşma için ne kadar ödeme yapıldığı açıklanmadı.

Anlaşma Kış Olimpiyatlarını da Kapsıyor


Yeni anlaşmayla birlikte CCTV, 2026 ve 2030’daki Kış Olimpiyat Oyunlarını da ekranlara getirecek. Böylece devlet televizyonu üzerinden Çinli sporseverler olimpiyatların tüm heyecanını takip edebilecek.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile yapılan anlaşma Çin dışınca Makao’yu da kapsıyor. Tokyo’ya tam 800 kişilik bir ekiple giden ve 4K yayınlar yapan CCTV’nin yeni anlaşmayla birlikte özellikle 2032 yılında eşsiz bir deneyim sunması bekleniyor.

Uzun Süreli Anlaşma Türkiye Televizyonları İçin Mümkün mü?


Türkiye’deki televizyon kanallarının ve TV platformlarının ciddi sorunlarla uğraştığı biliniyor. Bu yüzden de uzun vadeli anlaşmalar yapmak çok kolay olmuyor. Diğer yandan olimpiyatlar yayın hakları özelinde yayıncıları RTÜK kuralları da zorluyor. Şifresiz yayınlanmak zorunda olan olimpiyat oyunlarını bu yüzden yıllardır TRT ekranlara getiriyor.

Olimpiyat oyunları dışında da uzun vadeli anlaşmalar yapmak aslında çok kolay değil. Zira kurun yükselmesi sonrasında kanallar ve platformlar önümüzdeki ay ne ile karşılaşacaklarını bilmiyor. Bu da 10 yıllık, 20 yıllık anlaşmalar yapmayı onlar adına zorlaştırıyor. Bunun yanında birçok yayın ihalesi de halihazırda maksimum 5 yıllık açılıyor. 

Uzun vadeli anlaşmalar yapabilen şirketler Türkiye ile doğrudan bir bağı olmayan şirketler oluyor. Örneğin; Eurosport, geçtiğimiz haftalarda Avustralya Açık yayın haklarını 2031 yılına kadar uzattı. Eurosport dışındaki özel kanalların bu tarz uzun vadeli bir anlaşmaya imza atması kolay gözükmüyor. 

Diğer Haberler

Muhabir Masası Her Perşembe beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un 2021/22 sezonuyla birlikte imza atmaya başladığı programlardan Muhabir Masası, her Perşembe 20.00 beIN Sports HD 1’de. Hafta içi Süper Lig maçlarının olmadığı haftalarda beIN Sports’un başarılı muhabirlerinin takımlardan son gelişmeleri derlediği Muhabir Masası programını, beIN Sports HD 1 ekranlarından izleyebilirsiniz.
beIN Manşet Hafta İçin Her Gün beIN Sports Haber ve beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un sevilen programı beIN Manşet, hafta içi her gün saat 11.00’de beIN Sports Haber ve beIN Sports HD 1 ekranlarında sporseverlerle buluşuyor. Murat Caner’in sunumu, Uğur Meleke’nin yorumlarıyla hafta içi her gün futbol dünyasından önemli gelişmeleri beIN Manşet programında bulabilirsiniz.
beIN Tenis Her Pazartesi 15.00’te beIN Sports Haber’de
beIN Sports’un yeni programlarından beIN Tenis, yaklaşık 2 ay önce yayın hayatına başladı. Ulaş Çan ve Berceste Şeber’in sunduğu beIN Tenis programını, her Pazartesi 15.00’te beIN Sports Haber ve beIN Sports Youtube kanallarından izleyebilirsiniz.
ABD’de Premier Lig Yayın Hakları İçin 2 Milyar Dolar Ödeme Yapılması Bekleniyor
Dünyanın en popüler ligi Premier Lig’in ABD’deki yayıncısının kim olacağı merak konusu. NBC ile yıllık 150 milyon dolarlık bir anlaşma yapan Premier Lig’in, yeni yayın anlaşmasında 6 yıllık 2 milyar dolar elde etmesi bekleniyor.
Amerika Açık Çin’de 40 Milyon İzleyiciye Ulaştı
Geçtiğimiz günlerde sona eren Amerika Açık, Çin’de 14 gün boyunca 40 milyon kişi tarafından takip edildi. Weibo uygulaması tarafından yapılan yayınlar da birçok kişinin ilgisini çekti.
Pavlos Giannakopoulos Turnuvası Analizi
Atina’da düzenlenecek hazırlık turnuvalarından Pavlos Giannakopoulos turnuvası, 18-19 Eylül tarihlerinde basketbolseverlerle buluşacak. Anadolu Efes, Panathinaikos, Ulm ve Partizan’ın katılacağı turnuvada basketbolseverleri nelerin beklediğini ve turnuvanın yayıncısını mercek altına aldık.
İngiltere, İtalya, Almanya ve Amerika’da Şampiyonlar Ligi Yayıncıları Yorumcu Kadrolarını Açıkladı
Dünyanın dört bir yanında naklen yayınlanacak Şampiyonlar Ligi, yayıncıların özel programlara imza atmasını sağlıyor. Geçtiğimiz saatlerde spor yayıncılığı üzerine yaptığı paylaşımlarla dikkat çeken Mustafa Taha, İtalya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından Şampiyonlar Ligi yayıncılarının yorumcu kadrosunu paylaştı.
UEFA Avrupa Konferans Ligi 2021/22 Sezonu Analizi
Bu sezon ilk kez düzenlenecek UEFA Avrupa Konferans Ligi, potansiyeli çok yüksek olmayan organizasyonlardan biri gibi duruyor. UEFA Konferans Ligi 2021/22 sezonundan beklentileri ve maçları nasıl izleyebileceğinizi sizler için inceledik.
UEFA Avrupa Ligi 2021/22 Sezonu Analizi
UEFA Avrupa Ligi’nde 2021/22 sezonu Çarşamba günü oynanacak maçlarla başlayacak. Farklı bir formatta oynanacak yeni sezonun yayıncısını ve sezondan beklentileri sizler için inceledik.
Şampiyonlar Ligi 2021/22 Sezonu Analizi
Şampiyonlar Ligi’nde heyecan Salı günü oynanacak maçlarla başlayacak. Bu dev organizasyonda gruplardan neler beklenmeli sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Ayrıca Şampiyonlar Ligi’nin yeni sezon yayıncısını da sizlerle paylaşacağız.